Як російські блогери замовчують війну? No ratings yet.

24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення на території України. російська армія напала по всій довжині спільного кордону, а також із території Білорусі й окупованого Криму. Після цих подій розпочалася масові удари по військових інфраструктурах та житлових будинках. Уряд федерації назвав ці дії «спецоперацією», головною метою якої є – «демілітаризація та денацифікація». Згуртувавшись український народ почав давати відсіч ворогу. Хтось на військовому фронті, хтось на дипломатичному, хтось на інформаційному. Тисячі українців одразу почали звертатися до російських лідерів думок, розповідати їм про війну на Україні, щоб ті, у свою чергу проінформували свою аудиторію. Як блогери росії відреагували на ситуацію в Україні та чому вони промовчали?

Вони люблять війну?!

Більшість російських інстаблогерів, серед яких Каріна Пелецьких, Олексій Щербаков, Наталія Ящук, Юлія Коваль, Анастасія Івлеєва, Гусейн Гасанов – обрали сторону замовчування. Для українців замовчування війни означає її підтримку. Повний список людей, які обрали цю позицію можна переглянути на сайті «They love war».

«Моя хата скраю, нічого не знаю»

Інфлюенсери зробили паузу в створенні контенту, а після декількох днів з’явилися у сторіс, як ні в чому не бувало. Наприклад, Наталія Ящук – українка, народилася у м. Скадовськ і до 2013 року проживала у Києві, має аудиторію 3,4 млн. підписників у Instagram. Після тривалого мовчання написала у своєму блозі в Телеграм:  «Всім привіт! Сподіваюся, що сьогоднішній день вас чимось порадував і ви зробили для себе якісь висновки від отриманих надзвичайно рідкісних емоцій за останній час. Напевно, зараз цей канал буде про те, як впоратися з різко набутим болем і не збожеволіти в такий непростий час, вибратися з усіх труднощів і, як і раніше, бути гідною людиною. Саме цим і планую зайнятися.  Про свої спроби вам розповідатиму і разом з вами робитимемо висновки. Якщо ви теж трохи ку-ку, ласкаво просимо до мого маленького божевільного світу. Як і раніше, люблю вас».

Допис Наталії Ящук у Телеграм

Я за «визволення»

Інша частина блогерів підтримали путінський режим та поширували дезінформацію про війну росії та України. Серед них Ольга Бузова, Аліна Акілова, Тетяна Навка, Марія Віскунова, Аміран Сардаров та багато інших. Рома Жолудь – російський відеоблогер та інфлюенсер, аудиторія – 696 тисяч підписників на YouTube, записав відеозвернення, де розповів усім свою точку зору. «Головна думка, ви вважаєте, що усім росіянам промили мізки? Друзі, мені ніхто не платив, я просто розібрався у цій ситуації і я зрозумів, що я реально за свою країну. Я пишаюся своєю країною і я люблю російськіх людей, я за російських людей, яких зараз усі хочуть знищити».

Аміран Сардаров, російський відеоблогер, який має 5,6 млн. підписників на YouTube написав у інстаграм «Простіше всього звинувачувати у всьому росію – як зазвичай це буває. Усі перетворилися у миротворців, а з нас зробили агресора №1. Тоді питання, чому від усіх них я не чув заклику до миру на Донбасі за 8 років. Я приймаю рішення нашого президента та усього керівництва, якщо ми зараз не захистимо національні інтереси – то люди Донбаса, росіяни та українці будуть на місці Іраку, Югославії, Лівії та Сирії».

Користувачі соціальних мереж помітили схожі тексти у тих, хто підтримав путінський режим. Це хештег #давайзамир та тези, згадки про Донбас та «де ви були 8 років». Такі речі можуть вказувати на сплановану акцію щодо розміщення російських нісенітниць із використанням «корисних ідіотів» – блогерів.

«Ми проти війни, але нічого зробити не можемо»

Деякі росийські популярні діячі все ж таки написали свою позицію стосовно війни, але чи була вона такою, на яку розраховували українці? Наприклад російська ведуча Ксенія Хофман, яка має 775 тисяч підписників написала на своїй сторінці, те що відбувається розбиває їй серце. «Моя позицію проста: виправдання війні немає. Зараз не час сперичатися, а варто підтримувати один одного».

Російський стрімер Бустер, який має 2,5 млн аудиторії в Twitch у одній з трансляцій сказав «Я за мир в усьому світі. Я не розуміюся у політиці, мені все одно на неї, але мені не все одно на людей».

Російський блогер Ельдар Джарахов – 3,5 млн. підписників зізнався, що просто не хоче вірити у реальність подій. У своєму блозі він сказав «Нам не потрібна війна і я не зустрічав жодну людину яка б підтримувала війну».

На мою думку, страх – є основною причиною мовчання, але цей страх може мати декілька причин: страх бути покараним та страх втратити частину аудиторії.

Замість висновків

Як відомо, 25 лютого влада російської федерації зажадала від ЗМІ видалити матеріали, де в заголовках є слово «війна». Відомство вимагає називати це «спецоперацією», а за недотримання погрожує усіх покарати. Відповідно до законопроекту хибна інформація про збройні дії росії (рішення про її достовірність визначить сам суд) каратиметься штрафом у розмірі від 700 тис. до 1,5 млн рублів або позбавленням волі до трьох років. На мою  думку, багато російських блогерів промовчало саме через це.

Можливо, вплинути могло й те, що багатьох мітингувальників, які вийшли протестувати проти війни на вулиці, затримали. Їм погрожували покаранням, як материальним так і адміністративним.

Інша частина побоялася втратити підписників, які підтримують війну та прибуток, який вони отримують завдяки своїй аудиторії. Бажання комфортно жити у своїй країні перевершило моральні цінності.

Чи є майбутнє російських блогерів на просторах українського контенту? Навряд чи. Висока ймовірність, що після того як путінський фашистський режим буде переможено ми почуємо безліч відмазок від усіх російський лідерів думок: ми переживали за свою родину, у нас не було вибору, від нас нічого не залежало, це фотошоп. Я вважаю, що не можна пробачити мовчання. Можливо все б сталося інакше, якщо б кожен з них, маючи багатомільйонну аудиторію закликав підтримати Україну та вийти на мітинг. Навіть якщо блогерів підтримали б лише 1% аудиторії – це були б багатотисячні мітинги, як у більшості країнах Європи.

Джерела:

https://t.me/ya_vdele

https://www.youtube.com/channel/UCmNvt3clEIdiTIKwCYbceuQ

https://theylovewar.com/#brand_type_id_2

https://instagram.com/kseniahoffman?utm_medium=copy_link

https://www.youtube.com/channel/UCDqlBCW2D1CD8m49YDoEv4g

Вікторія Довбуш

Please rate this

Залишити відповідь