Російські кіберспортсмени в українській команді: нонсенс чи нормально?  No ratings yet.

Європейська федерація кіберспорту заборонила Росії та її спортсменам брати участь у чемпіонатах Європи після повномасштабного вторгнення РФ на територію України. Про це написали на офіційному сайті Міністерства молоді та спорту України. До того ж, багато світових інвесторів висунули подібну ініціативу. 

Але тут є випущення з правил. Росіяни можуть грати в складі команд інших країн як «вільні» спортсмени, тобто без розпізнавальних знаків чи спонсорів своєї країни. Ще є варіант з прапорами інших країн. Таким чином російські команди можуть брати участь у світових турнірах. Про один із таких випадків і піде мова.

Політика української кіберспортивної команди NAVI щодо гравців-росіян 

Після вторгнення російських військ на українські землі, український кіберспортивний клуб NAVI висловився в підтримку України. Він розірвав всі контакти з російським холдингом ESFORCE, який, як написано, відкрито заперечував увесь жах, що відбувався в Україні.  

Далі NAVI заявили, що в майбутньому переглянуть свою кадрову політику. Проте наразі в командах Natus Vincere є 10 гравців з Росії, що кожен може знайти на їх офіційному сайті. Ви не знайдете там російських прапорів, проте знайдете їх сіру заміну, яка зараз позначає росіян. 

Дійсно, деякі кадри змінилися. 28 травня 2022 року з команди по CS:GO звільнили капітана команди Кирила «Boombl4» Михайлова. Про це NAVI розповіли на своєму офіційному сайті. Причиною були репутаційні ризики для клубу. А все почалося зі скандалу, винуватицею якого стала дружина «Бумича». Анжеліка LiQueen виставила пост з російським прапором на щоках і написала, що дуже любить Росію. 

Тим часом, Кирило Михайлов не єдиний гравець-росіянин в складі клубу NAVI. В команді з CS:GO росіянами є Денис «elecntoNic» Шаріпов та Ілля «Perfecto» Залуцький. І з першим все теж не так однозначно.  Із його дружиною також був скандал. Її лайк знайшли на пості Баскова з антиукраїнським підтекстом. До того ж, було відео з буткемпу, на якому Денис Шапіров гостро відреагував на фразу «Слава Україні» від футболіста Домагоя Віди.  

Наразі «Електронік» – активний гравець від NAVI, став капітаном команди. І це не останні рішення клубу щодо російських гравців. 

Текстовое полеУчасники клубу NAVI грають в різноманітні ігри. Серед них є і PUBG: Battlegrounds. Вже після початку війни, 20 червня 2022 року до команди цієї гри було прийнято Івана «ubah» Капустіна, який теж є росіянином. З тих пір у команді 3 з 4-х гравців родом з країни-терориста. 

08 листопада 2022 року NAVI презентує у себе ще двох учасників-росіян в складі команди з Valorant. Андрій «Shao» Кіпрський та Дмитро «suygetsu» Ілюшин. І все б нічого, якби через кілька днів не вийшло міні-інтерв’ю, в якому ні слова не було про відношення даних гравців до війни в Україні. І, до речі, лише з цими двома гравцями. 

І, схоже, що NAVI не збирається розлучатися зі своїми гравцями-росіянами. І навіть не збирається змінювати основну мову клубу на українську. Про це говорить і їх медійна сфера, і підтримання російськомовних буткемпів, і навіть небажання створювати українські. Лише за умови, що в складі команди будуть тільки українські гравці. Про це Олексій «хаос» Кучеров розповів в інтерв’ю Олсіору. 

Про світові турніри та призові фонди 

Недавно команда Outsiders виграла турнір Major Rio 2022. І все б нічого, але це російська команда Virtus.pro, яка взяла собі інше ім’я. Вони виступали без прапора та спонсорів. При цьому призовий фонд цього турніру для першого місця – 500 тис. доларів. Вірогідно, що ці гроші відправляться до Росії, яка веде агресивні бойові дії в сторону України. 

І от, повстає питання щодо гравців в NAVI. Цей український кіберспортивний клуб вважається одним з найпопулярніших на світовому рівні. Він має великі призові фонди, частина з яких йде в руки до російських гравців.  

Чи є в цьому якась небезпека для України і українців? Можна припустити, що так. І проблема саме в заробітку та фінансуванні. Безумовно, NAVI підтримує Україну усіма способами, її резиденти донатять на ЗСУ. Ми можемо висунути гіпотезу, що NAVI перевіряє людей, яких бере до себе, на предмет того, щоб вони ніяк не були зв’язані з Росією та її податками, проте наразі не було ніяк офіційних заяв щодо цього. Тож, ми не можемо бути в цьому впевненими. 

Можна припустити, що в російських гравців можуть залишитися зв’язки з Росією. Вони можуть бути різними: від впливу російських медіа (який вже показав себе через російський народ) до родичів чи друзів, які залишилися там. Так, інші команди будуть брати їх під своє крило лише за умови, що вони не будуть жити в країні-терористі, сплачувати їй податки чи мати в ній якісь рахунки. Проте не можна бути на 100% впевненим, що всі зв’язки обрізані. 

Рішення проблеми 

Як на мене, є кілька рішень для подолання цієї проблеми. Перше: тотальна перевірка російських гравців, яка буде публікуватися в широкі маси. Йдеться про контроль їхніх фінансів, а точніше – упевнення в тому, що кошти ніяк не потрапляють до РФ. Такий варіант допустимий і має показуватися людям. До того ж, потрібно, щоб всі гравці публічно висловилися і запевнили усіх в тому, що вони проти війни. Тож, NAVI має переглянути свою політику щодо цього питання. Мені здається, що лише за таких умов вони можуть грати за українську команду. 

Інший вихід – вилучити російських гравців. Проте одразу стає зрозуміло, що це дуже не вигідний хід для клубу, він послабить їх команди. Альтернативою може бути поступова заміна гравців-росіян. 

Олег Остапець

Please rate this

Залишити відповідь